Ειδικό Ενιαίο Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Ωρωπού

Στο σχολείο μας λειτουργεί Γυμνάσιο και Λύκειο.

Στην Α΄ τάξη του Γυμνασίου μπορούν να εγγράφονται μετά από γνωμάτευση του ΚΕΔΑΣΥ μαθητές του γενικού ή του ειδικού δημοτικού σχολείου. Η διάρκεια φοίτησης για το Γυμνάσιο είναι 4 έτη, όπου οι μαθητές μετά την ολοκλήρωση της φοίτησής τους λαμβάνουν απολυτήριο Γυμνασίου. Τα Ειδικά Επαγγελματικά Γυμνάσια είναι ισότιμα με τα Γυμνάσια Γενικής Παιδείας.

Στην Α΄ τάξη του Λυκείου μπορούν να εγγράφονται μετά από γνωμάτευση του ΚΕΔΑΣΥ κάτοχοι απολυτήριου του Γυμνάσιου του Ενιαίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνάσιου – Λυκείου ή του Γυμνασίου Γενικής Παιδείας. Η διάρκεια φοίτησης για το Λύκειο είναι 4 έτη και εφαρμόζεται το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών του Εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ), όπως αυτό διαμορφώνεται μετά από υπουργική απόφαση.

Στο Λύκειο μέχρι στιγμής λειτουργεί ένας τομέας, Τομέας Πληροφορικής

Με την ολοκλήρωση της φοίτησης των μαθητών στη Δ΄ Λυκείου και σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις του Εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου, χορηγείται απολυτήριο Λυκείου ισότιμο με του Γενικού Λυκείου και Επαγγελματικού Πτυχίο επιπέδου 4