Παρέλαση 25ης Μαρτίου 2024

Οι μαθητές του ΕΝΕΕΓΥΛ Ωρωπού τίμησαν τους Ήρωες της Επανάστασης του 1821!!

Προηγήθηκαν κωδωνοκρουσίες σε όλες τις εκκλησίες του Δήμου Ωρωπού όπως και παρελάσεις σε όλες τις Δημοτικές Ενότητες. Η επίσημη δοξολογία έγινε στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου, Άγιος Γεώργιος, στα Νέα Παλάτια παρουσία του Δημάρχου Ωρωπού Γιώργου Γιασημάκη, μελών της Δημοτικής Αρχής, αντιπροσωπειών της μαθητικής κοινότητας, συλλόγων και φορέων. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η εκπαιδευτικός του 1ου Δημοτικού Σχολείου Νέων Παλατίων Σκάλας Ωρωπού Μαρία Χατζημαρινάκη. Τον εορτασμό της ημέρας πλαισίωσαν οι καλλιτέχνες Γιώργος Βενετσάνος και Κώστας Μπίγαλης, τους οποίους ευχαριστούμε για την παρουσία και τη στήριξη τους.
Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση στο μνημείο πεσόντων στην πλατεία Ηρώων στα Νέα Παλάτια όπου ο μαθητής μας Ιωάννης Λαβαζός κατέθεσε στεφάνι στη μνήμη τους. Η εκδήλωση μνήμης και τιμής ολοκληρώθηκε με ενός λεπτού σιγή για τους πεσόντες και την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου και αμέσως μετά ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου ολοκληρώθηκε με την καθιερωμένη μαθητική παρέλαση.

Χρόνια Πολλά!